Ürgüp’ün en görkemli yeri olan binlerce yıllık Temenni Tepesi’nin altına iş hanı yapılıyor!

Ürgüp'ün en görkemli yeri olan binlerce yıllık Temenni Tepesi'nin altına iş hanı yapılıyor!

AK Partili Ürgüp Belediyesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölgede İşhanı Projesi’nin inşaatına yeniden başlamasına tepkiler sürüyor.

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Kapadokya’yı koruması gereken belediye ve valiliğin gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirterek, “Ancak gördüğümüz kadarıyla Kapadokya korunmuyor” dedi.

CHP Ürgüp İlçe Başkanı Fulya Gülşen Altınsoy, “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış binlerce yıllık bir miras, Ürgüp’te belediye eliyle iş merkezi yapılarak tahrip ediliyor. Lütfen bu katliama son verin” diye konuştu.

Ürgüp Belediyesi, ilçenin merkezindeki Temenni Tepesi’nin altına iş hanı yapmak için inşaat çalışmalarına yeniden başladı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı projenin tarihi ve doğal alanı tahrip edeceğini vurgulayarak göreve çağırdı.

“İŞYERİNİN YAPIMI İÇİN KAYALAR KIRILDI”

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Kapadokya’nın önemine vurgu yaparak, “Kapadokya’nın merkezi, önemli turizm merkezlerinden Ürgüp’te Ürgüp Belediyesi tarafından işyerleri yapılıyor. İşyerlerinin yapıldığı yer, tarihi ve turistik bir yer. Temenni Tepesi’nin alt tarafıdır. Bu Temenni Tepesi’nin altında mağaralar bulunuyor. Buraya iş makineleri girdirilerek iş yerinin yapımı için kayalar kırıldı” dedi.

“KATLİAMA SON VERİN”

Çalışmaların sürdüğünü belirten CHP Ürgüp İlçe Başkanı Fulya Gülşen Altınsoy ise, “Peri bacaları, yer altı şehirleri, termal suları, verimli tarım arazileri ve en önemlisi ülke turizmine sunduğu katkılarıyla anılması gereken Kapadokya, ne yazık ki uzun zamandır uygunsuz betonarme yapılar ile gündeme geliyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış binlerce yıllık bir miras, Ürgüp’te belediye eliyle iş merkezi yapılarak tahrip ediliyor. Tüm yetkilileri sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Lütfen bu katliama son verin” diyerek projenin durdurulması çağrısı yaptı.

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.