Naci Görür İstanbul depremi için ”Zaman tükeniyor” dedi! Sonraki depremler için Malatya ve K.Maraş’ın 3 ilçesine dikkat çekti!

Naci Görür İstanbul depremi için ''Zaman tükeniyor'' dedi! Sonraki depremler için Malatya ve K.Maraş'ın 3 ilçesine dikkat çekti!

Zonguldak Ereğli açıklarında önceki gün meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin, Marmara’daki fay hattı ile ilgisi olmadığını belirten Prof. Dr. Görür, “Sonraki depremin Doğu Anadolu Fayı üzerinde Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu bölgelerinde olacağını düşünüyorum. İstanbul’da değişen bir şey yok.

”ZAMAN TÜKENİYOR”

İstanbul’da beklenen depremin zaman periyodu tükeniyor. İstanbul bir sismik boşluktur, muhakkak 7.0 üzerinde bir depremle sınanacak ve Kuzey Anadolu Fayı enerjisini boşaltacaktır. Marmara Denizi’nde 99’dan itibaren 30 yıl içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 62″ dedi.

Son dakika haberleri... PROF. DR. NACİ GÖRÜR: İSTANBUL İÇİN ZAMAN DARALIYOR

”ZONGULDAK’TAKİ DEPREM, BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLEMEZ”

Karadeniz’de olan depremin ayrı bir fay sistemi içerisinde oluştuğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür, “Deprem Zonguldak Ereğli açıklarında. Orada kuzeye yönelimli bindirme fayları var. O fayların üzerinde olan küçük bir deprem. İstanbul’da hissedildi ama Kuzey Anadolu Fay kuşağı ile doğrudan ilişkisi yoktur. Orada olan bir depremin İstanbul’da beklenen depremi tetikleyebileceğinden söz etmek uzak bir ihtimal. Faylar hareketlendi mi gibi düşüncelere girmek doğru olmaz. Bu faylar aktif faylar, üzerlerinde belirli hareketler oluşuyor” dedi.

Son dakika haberleri... PROF. DR. NACİ GÖRÜR: İSTANBUL İÇİN ZAMAN DARALIYOR

GÖRÜR 3 İLÇEYİ UYARDI: ERKENEK, ÇELİKHAN, TÜRKOĞLU

Prof. Dr. Görür, Doğu Anadolu Fayının 20’nci yüzyılda hemen hemen hiç deprem üretmediğini belirterek “Kuzey Anadolu Fayı o yüzyılda, bir dizi 7.0 ve 7’ye yakın depremler üretti. Kuzey Anadolu Fayı böyle aktifken Doğu Anadolu Fayı üzerinde bu tür bir aktivite görülmedi. Elazığ Depremi olduğu zaman Elazığ’ın güneybatı yönüne doğru depremin enerji transfer etmesi söz konusu. Doğrultu atımlı faylar, herhangi bir yerde deprem ürettiği zaman, her iki tarafına doğru da stres transfer etmiş olabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde bundan sonraki depremleri Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde olacağını düşünüyorum” dedi.

Son dakika haberleri... PROF. DR. NACİ GÖRÜR: İSTANBUL İÇİN ZAMAN DARALIYOR

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.