Fransa ile Ukrayna arasında ipler gerildi! Zelenski’den Macron’un

Fransa ile Ukrayna arasında ipler gerildi! Zelenski'den Macron'un

Zelenski, yaptığı açıklamada, Macron’un Batı’ya Rusya’ya “küçük düşürme” ruhuyla muamele etmeme yönündeki çağrısına karşı çıktı. Macron’un 2014’ten bu yana Donbas’taki çatışmaları sona erdiremeyen Minsk süreci kapsamında daha önceki barış anlaşmalarına Rusya’nın uymadığını çok iyi bildiğini kaydeden Zelenski, “Ben gerçekten anlamıyorum. Rusya’nın aşağılanması? 8 yıldır bizi öldürüyorlar. Burada ne hakkında konuşuyoruz?” ifadesini kullandı.

“HER SAVAŞ MÜZAKERE MASASINDA BİTMELİ”

Zelenski, Rus ordusunun işlediği vahşete rağmen barış görüşmelerine açık olduğuna işaret ederek, “Her savaş müzakere masasında bitmelidir. Ancak barış görüşmeleri, Vladimir Putin ile yüz yüze yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

“UKRAYNA’NIN ARKASINDAN MÜZAKERE ASLA OLAMAZ”

Bazı Batılı müttefiklerin Kiev’in katılımı olmadan ateşkes şartlarını oluşturma girişimlerini eleştiren Zelenski, ” Ukrayna’nın egemenliği için Batı’nın desteğine ve Batı’nın sürekli ilgisine ihtiyacımız var. Ukrayna’nın arkasından müzakere asla olamaz. Bu ülkenin pozisyonunu dinlemeden Ukrayna topraklarında nasıl ateşkes sağlayabiliriz? Bu çok şaşırtıcı.” değerlendirmesine bulundu.

MACRON NE DEMİŞTİ?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz ki, savaşın durduğu gün diplomatik yollarla bir çıkış yolu inşa edebilelim. Fransa’nın rolünün arabulucu olduğuna inanıyorum” dedi.

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.