En büyük kuyruklu yıldız keşfedildi: Normalden 50 kat daha büyük ve tam 137 kilometre genişliğinde

En büyük kuyruklu yıldız keşfedildi: Normalden 50 kat daha büyük ve tam 137 kilometre genişliğinde

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş Sistemi içerisinde “şimdiye kadar görülen en büyük kuyruklu yıldızı” keşfettiğini açıkladı NASA’dan yapılan açıklamada, ilk olarak 2010’da fark edilen, Hubble Uzay Teleskobu sayesinde varlığı teyit edilen kuyruklu yıldızın genişliğinin 137 kilometre, ağırlığının ise yaklaşık 500 trilyon ton olduğu belirtildi. Normalden 50 kat daha büyük olan kuyruklu yıldıza, onu keşfeden gök bilimciler Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein’a atıfla, Bernardinelli-Bernstein adı verildi.

1 MİLYON YILDIR GÜNEŞ TARAFINDAN ÇEKİLİYOR

Kuyruklu yıldızın saatte 35 bin kilometre hızla hareket ettiği ancak Dünya için bir tehlike oluşturmadığı açıklandı. Bilim insanları, kuyruklu yıldızın 1 milyon yıldan daha uzun bir süredir Güneş’e doğru çekildiğini düşünüyor. Öte yandan, Bernardinelli-Bernstein, 2031 yılında Dünya’ya en yakın konumunu alacak. Ancak kuyruklu yıldız o zaman bile Dünya’dan 1,6 milyar kilometre uzaklıkta bulunacak.

KUYRUKLU YILDIZ NEDİR?

Güneş Sistemi’nin oluşumundan beri varlığını sürdüren buz dağlarına kuyruklu yıldız deniyor. Dev buz parçaları Güneş’e yaklaştıklarında üzerlerindeki buzların bir kısmı eriyor, arkalarında kuyruk olarak adlandırdığımız izler bırakıyor. Kuyruklu yıldızların yüzeylerinin altında donmuş halde bulunan maddeler genellikle karbondioksit, karbon monoksit, metan ve amonyak.

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.