BM Mülteciler Yüksek Komiserinden Ukrayna göçü yorumu: 40 yıldır böyle hızlı kaçış görmedim

BM Mülteciler Yüksek Komiserinden Ukrayna göçü yorumu: 40 yıldır böyle hızlı kaçış görmedim

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısı nedeniyle 1 milyon mültecinin Ukrayna’yı terk ettiğini söyledi. Grandi’nin açıklaması şöyle:

“1 MİLYON İNSAN GEREKSİZ YERE YERİNDEN ÜLKESİNDEN EDİLDİ”

“Sadece yedi gün içinde, bu anlamsız savaş yüzünden yerinden edilmiş bir milyon insan Ukrayna’yı terk etti. Neredeyse 40 yıldır mültecilere ilişkin acil durumlarda çalışıyorum ve böylesine hızlı bir kaçışı çok nadir gördüm. Saat saat, dakika dakika daha fazla insan şiddetin korkunç gerçeğinden kaçıyor. Sayısız insan ülke içinde yerinden edilmiş durumda. Ve çatışma hemen sona ermedikçe, milyonlarca kişinin daha Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalması olası. Ukrayna içinde, çalışanlarımız -ve diğer insani yardım görevlileri- korkutucu koşullarda mümkün olan her yerde ve her an çalışıyorlar. Çalışanlarımız, büyük risk altında dahi görevlerinin başında, çünkü ülkedeki ihtiyaçların çok fazla olduğunu biliyoruz.

“DEVLETLERİN VE YEREL TOPLULUKLARIN BİR MİLYON MÜLTECİYİ KABUL ETME KONUSUNDAKİ YANITLARI OLAĞANÜSTÜ”

Olağanüstü hıza ve zorluklara rağmen, devletlerin ve yerel toplulukların bir milyon mülteciyi kabul etme konusundaki yanıtları olağanüstü. UNHCR çalışanları, şimdiden bölgede yerini aldı ve ev sahibi devletleri desteklemek için mültecilere yönelik koruma ve yardım programlarımızı genişletiyor. Uluslararası dayanışma iç açıcı. Ancak hiçbir şey ama hiçbir şey, silahların susturulması ve de diyalog ve diplomasinin başarılı olması ihtiyacının yerini tutamaz. Barış, bu trajediyi durdurmanın tek yolu.”

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.