Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde ilk fidanı Cumhurbaşkanı Erdoğan dikti

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde ilk fidanı Cumhurbaşkanı Erdoğan dikti

İstanbul’un fethinin 569. yılı kutlamaları ve millet bahçesi ilk fidan dikim töreni için binlerce insan Atatürk Havalimanı’na akın etti. 1 milyona yakın vatandaşın gelmesi beklenen tören alanında boş yer kalmadı.

ERDOĞAN İLK FİDANI DİKTİ

Yüz binlerin akın ettiği Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi alanına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan da geldi. Fetih kutlamaları için alana gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılacak olan millet bahçesi için ilk fidanı dikti. Fidan dikim törenine Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum ve beraberindeki öğrenciler de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde ilk fidanı dikti

SOLOTÜRK GÖSTERİ YAPTI

SOLOTÜRK ekibi yüz binlerce katılımcının katıldığı etkinlik için özel şov yaptı. Akrobatik hareketlerle katılımcıları büyüleyen SOLOTÜRK dünyada eşi benzeri olmayan hareketlerini sergiledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde ilk fidanı dikti

ATATÜRK HAVALİMANI MİLLET BAHÇESİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Megakent İstanbul 5 milyon 61 bin metrekarelik bir yeşil koridora kavuşacak. Dev millet bahçesinde, 145 bin 300 ağaç olacak.

İstanbul’un dev millet bahçesi; Londra’daki Hyde Park ile New York’taki Central Park’ın ardından dünyada parmakla gösterilebilecek bir proje olma özelliği taşıyor.

İstanbul’un yeni millet bahçesi içerisinde; rekreasyon alanı, gençlik merkezi, müze alanı, spor alanı, fuar alanı, konaklama alanı, yaşam merkezi ve afet toplanma, 145 bin metrekarelik macera parkı, 650 metre uzunluğunda kaykay pisti, 28 bin kişiye hitap edebilecek etkinlik çayırı, çocuk oyun alanları planlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde ilk fidanı dikti

MİLLET BAHÇESİ’NİN İLK ETABI 2023 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

Millet Bahçesi’nde tüm bahçeyi boylu boyunca geçen bir dere yer alacak. İbreli ve yapraklı ağaçların birlikte kullanılmasıyla dört mevsim yeşil kalacak. Etkinlik Çayırı, 28 bin kişi kapasitesiyle büyük ve toplu etkinliklere ev sahipliği yapacak. 2 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip spor alanında aynı anda 300 kişi spor yapabilecek. 10 bin metrekarelik alanda 7 farklı konseptte çocuk oyun alanları yapılacak. Buradaki tüm peronlar, hangarlar ve binalar kalacak, restore edilecek ve bu binalarda ulusal ve uluslararası fuarlar ve sergiler düzenlenecek. Gençler için yazılım üretecekleri bilim merkezi oluşturulacak. Olası bir afet durumunda İstanbul’un afet toplanma alanı, deprem toplanma alanı da yine burası olacak. İlk etabın 2023 Mayıs’ında açılması planlanıyor.

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.