ABD polisinin ırkçı şiddeti son bulmuyor! Siyahi bir genç başından vuruldu

ABD polisinin ırkçı şiddeti son bulmuyor! Siyahi bir genç başından vuruldu

ABD’de 2020 yılında George Floyd adlı siyahi bir kişinin polisler tarafından boğazına bastırılarak öldürülmesi dünya gündemine oturmuştu. Benzer bir olay bu kez de ABD’nin Michigan eyaletinde yaşandı. Grand Rapids kentinde 4 Nisan’da bir polisin Patrick Lyoya isimli siyahi genci, trafik çevirmesi sırasında başından vurduğu görüntüler ortaya çıktı.

SİYAHİ GENCİ YERE YATIRIP BAŞINDAN VURDULAR

Polis departmanının yaka kamerası ve cep telefonunca kaydedilen görüntülerde, çevirme sırasında yaşanan arbedede beyaz bir polisin üzerinde herhangi bir silah bulunmayan 26 yaşındaki siyahi Lyoya’yı yere yatırdıktan sonra, direnmesi üzerine başından vurduğu görülüyor.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Görüntülerin ortaya çıkması üzerine Michigan, protesto gösterilerine sahne oldu ve polis şiddetine sosyal medyada yoğun tepki gösterildi. Polis şefi Eric Winstrom, suç duyusunda bulunulmadığı sürece Lyoya’yı başından vuran ve ölümüne neden olan polisin kimliğinin açıklanmayacağını bildirdi.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTUMA BAŞLATILDI

Lyoya’yı vuran polisin mevcut yetkilerinin elinden alındığını ve izne çıkarıldığını belirten Winstrom, olaya ilişkin soruşturma yürütüldüğünü ifade etti. ABD medyasında yer alan haberlerde, Lyoya’ın 2014’te Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden ABD’ye göç ettiği bilgisi yer aldı.

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.