ABD enflasyonu zirve yaptı! Yıllık bazda yüzde 8.5 artış oldu

ABD enflasyonu zirve yaptı! Yıllık bazda yüzde 8.5 artış oldu

ABD’de Ukrayna- Rusya savaşının enerji maliyetlerinde yukarı yönlü etki yarattığı mart ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre ABD’de enflasyon yükselişini mart ayında da sürdürdü ve aylık yüzde 1.2 yıllık yüzde 8.5 seviyesine yükseldi. Böylece ABD’de yıllık enflasyon, 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu.

SON 17 YILIN EN SERT AYLIK YÜKSELİŞİ

Enflasyon, aylık bazda da yüzde 1.2 ile 2005’ten beri en sert artışı kaydetti. Gıda ve enerji hariç enflasyon ise yüzde 6.5 düzeyinde gerçekleşirken enerji fiyatlarındaki artış ise yüzde 11 olarak açıklandı.

ÇEKİRDEK ENFLASYON YÜZDE 6.5 ARTTI

Çekirdek gösterge olan gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları martta yıllık yüzde 6.5 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Aylık olarak çekirdek enflasyon ise yüzde 0.3 olarak kaydedildi.

YÜKSEK ENFLASYON UYARISI

Savaşın enflasyon üzerindeki etkilerine Beyaz Saray yönetimi de dikkat çekmişti. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, şubat ayı enflasyonunun Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle petrol fiyatlarında görülen sert sıçramayı yansıtmadığını belirtti.

Psaki “Mart enflasyonunun Putin’in fiyat artışlarına bağlı olarak olağanüstü yüksek gelmesini bekliyoruz. Enerji ve gıda fiyatlarında yaşanan küresel sıkıntılar ve anormal fiyat artışları nedeniyle çekirdek ve manşet enflasyon arasında büyük bir farklılık bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

sizlere facebook-mania.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.